oficiální stránky obce

Chráníme sebe, chráníme pacienty, jdeme příkladem

Všichni naši zaměstnanci, kteří projevili zájem o očkování vakcínou proti Covid-19, ho mají za sebou. Vstříc nám s aplikací vakcíny vyšly  nemocnice Jilemnice a  Zdravotní ústav v libereckých Vratislavicích, kterým děkujeme.

Očkování a důsledné dodržování 3R (ruce-roušky-rozestupy) vnímáme jako jedinou cestu k výhře nad nemocí Covid-19. Nechráníme jen sebe, ale zejména naše pacienty, které nechceme nijak ohrožovat, ať už tím, že je přes veškerou opatrnost nakazíme nebo tím, že kvůli nemocným záchranářům k nim nebude mít kdo vyjíždět. A zároveň je pro nás očkování významným výrazem solidarity se všemi, kdo s touto nemocí bojují nebo se jakýmkoliv způsobem dotkla jejich života. Chceme návrat k normálu a přejeme ho všem kolem sebe. Věříme principům moderní medicíny, koneckonců se jimi každý den řídíme.

Vakcinaci vnímáme jako nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. Důkazem toho je koneckonců i historický vývoj – zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí, například pravých neštovic, dětské obrny či záškrtu.

Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65 – 70 % populace. Každý, kdo se naočkuje, tedy pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou. Vzhledem k tomu, že vakcíny jsou vyvíjeny pro dospělé, nejsou zatím vhodné pro děti nebo těhotné ženy. I ty bude muset ochránit kolektivní imunita.

Pokud má někdo obavy, zda je pro něj ze zdravotních důvodů očkování vhodné, má možnost vše konzultovat předem se svým praktickým lékařem. Očkování je dobrovolné a je také plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.