oficiální stránky obce

Děkujeme lidem, že nejsou lhostejní k neštěstí jiných

V polovině listopadu jsme měli příležitost osobně poděkovat čtyřem šestnáctiletým studentům liberecké školy Kateřinky, kteří na začátku října zachránili život muži po ošklivém pádu ze schodů. Studenti neváhali a k muži se rozběhli už v okamžiku, kdy ze schodů padal. Hned volali naši linku 155 a poté, co muž upadl do bezvědomí, zahájili podle pokynů operátorky resuscitaci. Zachráněný muž již byl propuštěn z nemocnice. Bez pomoci studentů by možná nežil nebo by jeho stav byl mnohem těžší.

Z kolemjdoucích dospělých nikdo nezastavil a nepomohl…

Děkujeme nastupující generaci, že neváhá. I když se ocitne v nekomfortní situaci, jde na pomoc. Děkujeme za tu naději, že lidská lhostejnost nevítězí.

Studentům jsme předali drobné dárky a s velkým vděkem i samolepu “Pomohl jsem zachránit lidský život”. Děkujeme jim i jejich rodičům a učitelům, kteří je k pomoci druhým vedou.

Celý příběh, který přikládáme, zachytila Romana Stránská:

Rychlá reakce studentů pomohla zachránit život

V polovině října si skupinka tří chlapců a jedné dívky všimla nedaleko zastávky u Home Credit Arény dvojice vrávorajících mužů. Mířili k prudkým schodům. Jeden zakopl a zřítil se ze schodů po hlavě dolů. Druhý se ho snažil zachytit, ale neudržel rovnováhu a spadl rovněž. Studenti neváhali ani na okamžik a rozeběhli se mužům na pomoc. 

 „Viděli jsme, že jeden z mužů bezvládně leží, proto jsme si rychle rozdělili úlohy,“ vzpomíná Jonáš Rais, „zakřičel jsem na Vendulu Kolenovou, ať vytočí 155.“  Po spojení s dispečinkem záchranné služby postupovali studenti v podání první pomoci dle pokynů dispečerky. Řeklo by se, že to byl jen pád, ale zraněnému muži šlo skutečně o život. Čtveřice nejprve snesla bezvládného muže ze schodů, položili ho na rovnou plochu a otočili na záda. Zjistili, že má promáčklou lebku a zlomený nos. 

 „Štípni ho do ucha, jestli reaguje,“ volal Jakub Hudák na spolužáky. Muž nereagoval, byl v bezvědomí. Po chvilce u něj nastala zástava dechu. Studenti zahájili masáž srdce. V té chvíli se vzpamatoval kamarád zraněného a zapojil se do oživování. „Vzpomínám si, jak na mne Šimon Machač křičí, že ten pán masíruje srdce úplně špatně. Poradili jsme mu, kam má položit ruce. Pak jsme se až do příjezdu sanitky v masáži střídali, je to dřina,“ vypráví Jakub. „Velmi mne zaskočilo, že během oživování kolem nás prošli dospělí, vůbec se nezastavili, nezeptali se, jestli potřebujeme pomoct,“ smutně dodává Vendula. 

 „Studenti mají můj obdiv, reagovali naprosto ukázkově,“ komentuje událost mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. 

Šimon, Jonáš, Jakub a Vendula jsou studenti prvního ročníku SŠ Kateřinky Liberec. Vendula si vybrala obor Fashion Design, chlapci studují obor Záchranářství a bezpečnost obyvatel. „Už od 1. ročníku máme v osnovách Zdravovědu a první pomoc, ze kterých budeme skládat i praktickou maturitu. Paní učitelka Bubeníková je vynikající a dokonale nás na všechny situace připravuje nejen teoreticky, ale i prakticky,“ říká Jakub. Jonášovi se líbí, že první pomoc trénují také na pravidelných školních kurzech: „Měli jsme zatím jen jeden, ale už se těšíme na další.“ Šimon doufá, že ve vyšším ročníku se mu bude ve škole dařit natolik, aby byl vyslán na soutěže v první pomoci. „Snad si také vybojuji na zdravotnické soutěži medaili jako můj bratr, který bude letos maturovat. Právě on mi školu v Kateřinkách doporučil,“ dodává Šimon.

Duchapřítomnost studentů ocenil také ředitel SŠ Kateřinky Václav Tichý: „Poskytnutí pomoci není v dnešní době vždy samozřejmostí. Proto si velice vážím a oceňuji chování každého, kdo není lhostejný ke svému okolí. Jsem rád, že naši studenti opakovaně patří k těm, co pomáhají.“