oficiální stránky obce

Na co dbát na podzim

Uklidili jste už kola, přezuli auto na zimní pneumatiky a pomalu kontrolujete, zda máte seřízené vázání a nabroušené lyže? Než přivítáme zimu, je třeba pořádně se připravit na dlouhé večery a tmavá rána. A samozřejmě i na topnou sezónu.

Z pohledu Zdravotnické záchranné služby bude ale asi příprava vypadat trochu jinak. Nezajímá nás až tak, zda máte revizi všech svých plynových spotřebičů nebo zda jste stihli dokoupit dřevo na topení. Byli bychom ale rádi, abyste doma měli nainstalovaný hlásič oxidu uhelnatého. To je plyn, který zabíjí. Jen loni jsme k případům otravy oxidem uhelnatým vyjížděli téměř třicetkrát, v některých případech byla nutná hospitalizace postižených a několikrát museli být dokonce převezeni do speciální komory. Hlásič, který nosí na oblečení připnutý naši řidiči, přitom přítomnost nebezpečného plynu vždy velmi rychle odhalil. Pořízení toho domácího je záležitostí několika stokorun – pokud je koncentrace oxidu uhelnatého v domácnosti nad normou, hlásič vás alarmem upozorní.

Další noční můrou Zdravotnické záchranné služby jsou špatně oblečení chodci. Ačkoliv u dětí se situace zlepšuje, na oblečení i tašky většinou reflexní prvky našívají samo výrobci, u dospělých a zejména seniorů tomu tak není. Pokud se tedy pohybujete venku za snížené viditelnosti, nezapomeňte si připnout reflexní pásky nebo jiné prvky. Vaši viditelnost zvýší několikanásobně – zatímco v tmavém oblečení je chodec viditelný na vzdálenost cca 18 metrů, s reflexními prvky je to až 200 metrů.

S prodlužujícími se večery a ubýváním sluníčka záchranářům přibývá také výjezdů k lidem s psychickými problémy a depresemi. Psychiatrické nemoci, jako je například demence či schizofrenie, se staly  třetím nejčastějším důvodem pro výjezd záchranky – podle statistik je to zhruba 45tisíckrát ročně. A proto – neuzavírejte se do sebe, komunikujte se svým okolím a těšte se na jaro!