oficiální stránky obce

Letní prázdniny – pozor na úrazy!

Je to každý rok stejné. S volnými dny a sluníčkem jakoby lidé zapomněli na opatrnost a Zdravotnická záchranná služba vyjíždí se zvýšenou frekvencí k úrazům. Teplé dny lákají ke hrám a sportovním aktivitám. Hlavními příčinami dětských úrazů jsou většinou nedostatečný dohled dospělých, přecenění vlastních schopností, podcenění rizika či chybějící bezpečnostní pomůcky.

Právě absence ochranných pomůcek je opravdu nejčastějším důvodem zranění dětí při sportu a venkovních aktivitách.  Pokud by je děti měly, helma nebo chrániče v případě pádu dokáží úrazu mnohdy zcela zabránit  nebo alespoň rozsah zranění zmírnit. Základní, a pro děti povinnou ochrannou pomůckou, je přilba – a to nejen při jízdě na kole. Měla by být naprostou samozřejmostí také při jízdě na koloběžce, skateboardu nebo bruslích. A to nejen při delších vyjížďkách či výletech, ale i při projížďkách po vesnici nebo okolí domu, kde mají děti pocit bezpečí.

Letní zdravotní rizika se však nevyhýbají ani dospělým. Tento trend je obecně ovlivněn zvýšenou aktivitou všech obyvatel – cestováním, sportováním, při kterém lidé neodhadnou své síly, zahrádkařením, kutilstvím.

Nezapomeňte, že opatrnosti není nikdy dost. Na co dbát především?

SPORT
Nepřeceňujte své síly, zejména pokud během roku pravidelně nesportujete. Pro sport si vybírejte terén, který odpovídá vašim silám a schopnostem. Nepodceňujte bezpečnost a používejte ochranné prostředky, například přilby a chrániče.

KOUPÁNÍ
Dbejte na dodržování známých pravidel: neskákat do neznámé vody či nechodit do vody rozehřátí. Opatrní by měli být především kardiaci, epileptici, lidé s vysokým krevním tlakem a všichni, kdo trpí nějakým chronickým onemocněním. Malé děti u vody vždy hlídejte. Kruhy na koupání a rukávky nejsou v žádném případě plnohodnotnou ochranou neplavců.

POBYT NA SLUNCI
Vystavení pokožky slunečním paprskům by nemělo být naráz, ale postupné. Nezapomínejte na kvalitní opalovací krémy, čepici a sluneční brýle. Vyhnete se tak spáleninám, úžehu, který vzniká při pobytu na slunci, či úpalu, který je způsoben pobytem v horkém prostředí. Nepodceňujte svůj aktuální zdravotní stav a dodržujte pitný režim, úměrně se oblékejte, noste pokrývku hlavy.

DOPRAVNÍ NEHODY
O prázdninách vyjíždí na silnice mnoho řidičů, kteří nejsou zvyklí na běžný provoz a často nedokážou odhadnout své schopnosti. V letním horku se navíc i nejzkušenější řidič mnohem rychleji unaví a ztratí na ostražitosti. Jakmile za volantem pocítíte únavu nebo slabo z přehřátí, zastavte, nadýchejte se čerstvého vzduchu, napijte se, udělejte si přestávku nebo si i na chvíli zdřímněte.

ALKOHOL
Především o prázdninách mládež experimentuje s drogami a alkoholem, a tak naši záchranáři často ošetřují nezletilé intoxikované osoby. Alkohol snižuje odhad míry rizika a lidé pod jeho vlivem přeceňují své schopnosti i síly.